Arabica nie dla każdego? - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
07.09.2021
Arabica nie dla każdego?
Arabica nie dla każdego?

Arabica - kawa ziarnista nie dla każdego

Czy zastanawiałeś się nad tym jaką kawę pijesz? Skąd ona pochodzi, jak się nazywa, jakie są jej cechy charakterystyczne? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w cyklu artykułów na temat gatunków i odmian kaw dostępnych na rynku, a tym samym w coffeecave.pl. Na pierwszy ogień, jak na palarnię kawy przystało, rzucamy aromatyczną, nieco wymagającą, wyrafinowaną Arabicę.

Arabica jeden z trzech gatunków kawy

Na samym początku wyjaśnimy, że na świecie uprawiane są głównie trzy gatunki kawy: Arabica i Robusta oraz znacznie rzadziej spotykana w polskich sklepach - Liberika. Poza nimi istnieje wiele odmian, a do tego niezliczona liczba mieszanek, które mają odpowiadać indywidualnym gustom Kawoszy. Nie bez powodu powstały zatem rzemieślnicze palarnie kawy, w których każdy, również Ty, może stworzyć unikatową kompozycję odpowiadającą wysublimowanym upodobaniom.
Arabica od Robusty różni się tym, że wymaga innych warunków uprawy, rośnie na wyższej wysokości nad poziomem morza. Ponadto jej ziarna są większe, a także zawierają mniej kofeiny. Robusta uważana jest zatem za mocniejszą, Arabica natomiast bardziej esencjonalną i aromatyczną. Co ważne koszty uprawy Arabicy są wyższe, stąd Robusta jest łatwiej dostępna na rynku.  
Liberica to trzeci, ale mniej znany gatunek kawy. Uprawia się ją w Afryce, charakteryzuje się wysoką odpornością na szkodniki, ale jest o wiele mniej aromatyczna.

Skąd pochodzi Arabica?

Kawowce, z których pozyskuje się ziarna Arabicy rosną głównie w Afryce, Amerykach Środkowej i Południowej. Kraje, które słyną z jej uprawy to: Etiopia, Mozambik, Kolumbia, Meksyk i Brazylia. Ten pierwszy to kolebka Arabicy, to właśnie stąd wyruszyła w świat i dała się poznać jako aromatyczna królowa wśród kaw. Co ciekawe pierwsze ludy, które zaczęły korzystać z jej właściwości, nie spożywały kawy tak jak współcześnie. Ich ulubionym sposobem podania były gotowane ziarna z solą i masłem. Taki posiłek dostarczał energii i sycił na długi czas.
Około XIV wieku Arabica trafiła do Jemenu, a tam zaczęto już tworzyć z niej napój, który w Arabii rozpowszechniły koczownicze plemiona Beduinów. Kwa ziarnista Arabica zaczęła być kojarzona właśnie z tym regionem, dlatego też naturalnie przyjęło się o niej mówić Arabica (mimo, że pochodzi z Etiopii).

Arabica – cechy charakterystyczne

Najlepsze ziarna uzyskuje się z upraw rosnących wysoko, im wyżej tym lepiej, ale pomiędzy 800 a 2000 metrów nad poziomem morza. Arabica jest dość odporna na zmiany pogody, aczkolwiek lubi stałą temperaturę około 20 stopni Celsjusza. Jej ziarna są duże w porównaniu do innych gatunków kawy. Rosną na stosunkowo prostych łodygach krzewów osiągających wysokość około 5 metrów.
Arabica, jak wspominaliśmy wcześniej zawiera mniej kofeiny niż Robusta, ale jest znacznie bardziej aromatyczna i esencjonalna. Co ważne jeśli nie lubisz gorzkich kaw, spróbuj właśnie jej. Arabica to  gatunek łagodny, a zarazem wykwintny. Mieszanki z wykorzystaniem jej ziaren zachwycają oryginalnością, jednak kosztem mocy. Mimo wszystko to świetny wybór dla osób, które kochają kawę, ale mała czarna podrażnia ich żołądek. Warto w takiej sytuacji zrezygnować z powszechnie dostępnej w polskich sklepach Robusty na rzecz Arabicy. 
 

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map