Cała prawda o kawie w kapsułkach - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
14.05.2022
Cała prawda o kawie w kapsułkach
Cała prawda o kawie w kapsułkach

Czy kawa w kapsułkach jest zdrowa? A czy kawa kapsułkowa może równać się ze świeżo mieloną? No i czy kawa w kapsułkach jest dużo droższa od tradycyjnej?

No dobrze, przyznawać się, kto lubi pójść na skróty? Macie nowy projekt w pracy – pewnie da się oprzeć go na danych opracowanych w ubiegłym roku, prawda Lektura w szkole – od czego są opracowania😉 Świeżo założony trawnik na osiedlu? Chodźmy na skos, bo bliżej🤷

Wszyscy lubimy ułatwiać sobie życie. Szukanie dróg na skróty czasem wychodzi nam na dobre, czasem efekt nie jest najlepszy. Tak samo jest z kawą. W natłoku spraw, w pośpiechu szukamy rozwiązań szybszych, prostszych, bo kto ma dziś czas na celebrowanie drobnych przyjemności (Mam nadzieję, że Was to nie dotyczy). Czasem więc wybieramy wygodę. W odniesieniu do kawy mam na myśli Czarną Damę zamkniętą w kapsułkach (brr… jak to brzmi niedobrze)

Dlatego dziś opowiem Wam o kawie w kapsułkach. Czy jest dobra? Czy jest zdrowa? Na co zwrócić uwagę kupując ten rodzaj kawy? Zapraszam!

Czym jest kawa w kapsułkach?

Kawa w kapsułkach to nic innego jak zmielone ziarna kawowca zamknięte w hermetycznych, małych, cylindrycznych opakowaniach. Jedna kapsułka to jedna porcja, czyli około 5-7 gramów zmielonej kawy. W sklepach znajdziecie zarówno kapsułki oferowane przez uznanych, renomowanych producentów, jak również zamienniki mniej znanych firm.

Gama smaków i aromatów kaw kapsułkowych jest bardzo szeroka – zamknąć w takim pojemniczku można każdą kawę jednorodną, każdą mieszankę oraz dowolnie dobrany dodatek. W kapsułce może być kawa smakowa, aromat, cukier, czekolada, mleko w proszku itd.

Najpopularniejsze rodzaje kapsułek to z kawą to:

  • kapsułki espresso – znajduje się w nich kilka gramów mocnej kawy, idealnej do stawiającego na nogi espresso
  • kapsułki z kawą czarną jak lungo czy americano – bez kombinowania, po prostu kawa
  • kapsułki z kawą smakową – oprócz Czarnej Damy w środku znajdują się dodatki zmieniające/wzmacniające smak – wanilia, czekolada, karmel i wiele, wiele innych
  • kapsułki z kawą z mlekiem – do kilku gramów kawy zamkniętych w opakowaniu dodawane jest mleko w proszku
  • kapsułki z kawą bezkofeinową – opcja dla osób, które nie lubią lub nie powinny (np. ze względów zdrowotnych) spożywać kofeiny, a nie chcą rezygnować z małej czarnej

Jak zrobić kawę w kapsułkach?

To jest temat banalnie prosty. Gdy masz ochotę na kawę, sięgasz po kapsułkę, wkładasz ją do ekspresu, wciskasz guzik, podstawiasz ulubiony kubek lub filiżankę i już. Prościej już się chyba nie da. Prostota i wygoda, a także krótki czas przygotowania kawy z kapsułki główne powody, dla których ten rodzaj parzenia jest wciąż popularny.

Prostota prostotą, ale wiecie, jak to działa? Zastanawialiście się może, co dzieje się z kapsułką po włożeniu jej do ekspresu? Pokazuję i objaśniam😉

A więc wkładacie kapsułkę i wciskacie przycisk. Następnie igła ekspresu przebija wieczko kapsułki, a do jej wnętrza ekspres wtłacza wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Tu ciekawostka: różne rodzaje kaw wymagają różnych wielkości ciśnienia. Naprawdę! Producenci zapewniają, że w kapsułkach znajdują się specjalne systemy, które zapewniają właściwe ciśnienie do przygotowania danego rodzaju naparu – czy to espresso, czy kawa z mlekiem😊 Niesamowite, prawda?

No więc gorąca woda pod ciśnieniem wpada do kapsułki, gdzie plastikowy krążek przebija aluminiową folię i dozuje odpowiednie ciśnienie. Następnie napój jest filtrowany przy wykorzystaniu bibułki filtracyjnej znajdującej się na dole kapsułki, co zapobiega przedostaniu się fusów do filiżanki. Woda wydobywa ze zmielonej kawy jej smak i aromat, który po chwili trafia do Waszej filiżanki. I gotowe!

Jak dobrać kapsułki?

W każdej prostocie znajdzie się minus. W przypadku kawy w kapsułkach, pomimo całego arsenału smaków i dodatków, jest ona mniej uniwersalna niż kawa ziarnista, a nawet mielona, ale sprzedawana w dużych opakowaniach. Dwie ostatnie możecie zaparzyć z użyciem wielu metod tradycyjnych i alternatywnych, jednak z kapsułkami tego nie zrobicie. Tu w grę wchodzi jedynie ekspres na kapsułki, igła itd. – zasadę działania już znacie.

Dobierając kapsułki musicie pamiętać o tym, jaki ekspres macie w domu. Firmy produkujące kapsułki stosują w nich różne systemy, ponadto kapsułki różnią się rozmiarem czy innymi detalami, co sprawia, że nie każda będzie pasować do Waszego urządzenia. Zanim kupicie kapsułki, sprawdźcie ich kompatybilność z ekspresem. Oczywiście możecie sięgnąć po kapsułki oferowane prze tą samą firmę, która wyprodukowała ekspres, ale możecie również zaopatrzyć się zamienniki.

Krótka ściągawka dotycząca dopasowania wygląda tak:

  • ekspresy Tchibo – posługują się systemem Tchibo Cafissimo. Kapsułki warto dobierać spośród asortymentu marki Tchibo albo zamienniki zgodne z systemem Tchibo Cafissimo/Caffitaly
  • ekspres Nespresso może korzystać z kapsułek Nespresso, a także z zamienników, które są jasno oznaczone, jako te, z których mogą korzystać Nespresso ekspresy
  • ekspres Dolce Gusto (Krups) – identycznie, jak ekspres Nespresso, urządzenie marki Krups może korzystać z kapsułek w tym konkretnym systemie. Warto pamiętać o tym, że ekspres do kawy Dolce Gusto jest firmowany przez markę Krups
  • ekspres Tassimo – pasują do niego kapsułki marki Tassimo. Ekspres do kawy Bosch Tassimo może korzystać także z zamienników, ale należy zweryfikować ich kompatybilność

Informacje dotyczące kompatybilności z ekspresami podawane są na opakowaniach kapsułek lub w ich opisie (jeśli zakupy są wykonywane w sklepie online).

Kawa w kapsułkach jest droższa

Mówiąc o dobieraniu kapsułek do ekspresów i zamiennikach warto wspomnieć o cenach kawy w kapsułkach. Te zależeć będą od kilku czynników:

  • producenta – te markowe np. Dolce Gusto czy Tchibo będą droższe od zamienników
  • wielkości opakowania – tu zasada jest taka sama jak w przypadku innych produktów – zwykle im większe opakowanie, tym cena jednostkowa niższa
  • rodzaj kawy – kapsułki espresso, lungo lub americano zazwyczaj są tańsze niż te z kawami mlecznymi albo smakowymi. Znaczenie może mieć także jakość i pochodzenie użytych ziaren 

Przeciętny koszt jednej kapsułki to około 1,50-2,00 zł (dotyczy to kaw czarnych). Kapsułki mleczne to z kolei wyższe ceny. Patrząc na powyższe stawki cenowe (zarówno, jeśli chodzi o kawy czarne, jak i mleczne), nietrudno wyliczyć, że kawa w kapsułkach wcale nie wyjdzie nas tanio! Przykładowo, jeżeli masz w zwyczaju pić 2-3 filiżanki kawy dziennie to koszty miesięczne, z jakimi musisz się liczyć za zakup kapsułek kawowych wynoszą mniej więcej 90-180 złotych.

Stojąc więc przed sklepową półką przeliczcie sobie cenę przez ilość kapsułek w opakowaniu, by mieć świadomość, ile kosztować Was będzie jedna kawa. Wart szukać promocji, zniżek i okazji. Nie zaszkodzi też jeszcze przed zakupem ekspresu sprawdzić jaki jest koszt kapsułek do niego. Zastanówcie się dwa razu zanim skusicie się na promocję: ekspres + 100 darmowych kapsułek. Wypijając dwie kawy dziennie po półtorej miesiąca będziecie musieli pójść na zakupy i wówczas możecie być niemile zaskoczeni ceną kapsułek.

Czy kawa w kapsułkach jest zdrowa?

Zanim przejdziemy do tradycyjnej „polecajki”, pomówmy o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii – zdrowiu. Możecie spotkać opinię, że kawa z kapsułkach jest niezdrowa czy wręcz niebezpieczna dla naszego zdrowia. To nieprawda, ale…

Podczas próżniowego pakowania żywności, w tym kawy, powstaje furan. Jest to związek toksyczny i przy większym spożyciu (np. kilkanaście filiżanek kawy z kapsułki dziennie) może być on szkodliwy dla organizmu kawosza. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy bowiem odczekać ok. 1 -2 minuty po zaparzeniu kawy, by furan się ulotnił, a napar był bezpieczny. Najnowsze doniesienia naukowców są takie, że ten aspekt kawy w kapsułach nam nie zagraża😊

Jedna z marek kawowych oferująca również Czarną Damę w kapsułkach twierdz wręcz, że jedyna chemia, jaka się pojawi podczas przygotowywania i spożywania takiego naparu, to ta między Wami — gdy poczęstujesz nią przyjaciół😊

Wątpliwości można mieć natomiast co do dodatków, które znajdują się w części kaw kapsułkowych. Cukier to tzw. biała śmierć, z którą obcujemy na co dzień. Ale są jeszcze armaty oraz mleko w proszku (przetworzone, poza tym kawa z dodatkiem mleka traci część swoich zdrowotnych właściwości - dotyczy to każdej kawy, nie tylko kawy w kapsułkach).

Z drugiej strony jednak producenci zapewniają, że do kapsułek trafia wysokiej jakości kawa. Mieszanki mają być komponowane przez doświadczonych baristów, którzy dobierają rodzaje kaw, a także ustalają ich proporcje. Ziarna kawy, zanim trafią do kapsułki, są selekcjonowane z najwyższą starannością, suszone na słońcu, a następnie poddawane procesowi palenia. W zależności od rodzaju kawy podczas palenia wykorzystuje się różne temperatury. Dzięki temu można uzyskać zróżnicowane smaki i aromaty. Najlepsze jest to, co naturalne, dlatego w kapsułce dostajesz 100% kawy, 0% chemicznych dodatków- twierdzą. A same kapsułki są hermetycznie zamknięte, dzięki czemu kawa ma być zabezpieczona przez wietrzeniem.

Najlepsza kawa w kapsułkach – ranking 2022

Kawa kawie nierówna, prawda? Ta sama zasada dotyczy kaw w kapsułkach. Są na rynku kawy wysokiej jakości, jak i mieszanki wątpliwego pochodzenia. Przeciwnicy kaw kapsułkowych twierdzą np. że nie można być pewnym co do tego, jaki produkt znajduje się wewnątrz opakowania.

Jeśli jednak mam Wam pomóc w wyborze, to najlepiej będzie, gdy odwołam się do doświadczeń innych kawoszy. Nie ma gwarancji, że będzie to top topów, ale przynajmniej w poniższym zestawieniu zaobserwujcie pewien trend. A więc jakie kawy w kapsułkach są dziś najpopularniejsze? Po co najchętniej sięgają klienci? Jednym z najważniejszych elementów wpływających na ich wybór jest marka producenta. Marka utożsamiana jest z jakością.

Na liście znalazły się:

Tchibo – kapsułki i ekspresy Tchibo są bardzo popularne wśród klientów w Polsce. Cenione są za jakość i cenę, a dokładniej połączenie tych dwóch cech. Z ekspresami Tchibo kompatybilne są też kapsułki Cafissimo

Nescafe – Nescafe kojarzone jest bardzo mocno z kawą rozpuszczalną, ale w jej ofercie znajduje się zarówno kawa ziarnista, jak i kapsułkowa. Nescafe Dolce Gusto pasują do ekspresów Nescafe Krups Dolce Gusto. Na rynku dostępne są też tańsze zamienniki

Belmoca – to producent ekspresów, kawy tradycyjnej oraz tej w kapsułkach. Balmoca nie ma tak mocnej pozycji na rynku jak dwie wcześniejsze firmy, ale zdecydowanie jest godna uwagi

Tassimo – tu mamy do czynienia ze specjalistą. Tassimo produkuje bowiem kapsułki do ekspresów. Zarówno tych od Boscha, jak i od Jacobs. W ofercie marki znajdziecie także gorącą czekoladę Tassimo Milka

Nespresso – to marka, której nie trzeba przedstawiać. Znamy jej kawy i ekspresy. Poznajmy także kapsułki – kofeinowe i bez, waniliowe, karmelowe itd.

Kawa w kapsułkach czy kawa tradycyjna?

Na koniec możemy spróbować odpowiedzieć sobie na jasno postawione pytanie: czy lepsza jest kawa w kapsułkach czy kawa tradycyjna?

Pozwoliłem sobie zebrać w kilku punktach najważniejsze cechy obu. Wstrzymajcie się z odpowiedzią i zerknijcie😊

Kawa w kapsułkach:

wygodna – ekspres kapsułkowy jest bardzo łatwy w użytkowaniu

dobre walory smakowe ze względu na sposób przechowywania – każda porcja jest hermetycznie zamknięta, co chroni jej aromat

bardzo duży wybór – do każdego ekspresu dostępnych jest wiele kapsułek oryginalnych, jak również zamienników

kompatybilna wyłącznie z ekspresem na kapsułki

zwykle jest droższa niż kawa mielona lub ziarnista tej samej jakości

mało ekologiczna – każda porcja kawy tego typu pakowana jest w plastikową kapsułkę. Są już dostępne kapsułki biodegradowalne, ale wciąż jest to opcja kosztowna i trudniej dostępna

Kawa tradycyjna:

parzyć można ją w niemal dowolny sposób

jej cena jest zwykle niższa niż kawy w kapsułkach

daje duży wybór: kawy mielone, ziarniste, palone w różnym stopniu, bezkofeinowe, jakości speciality, smakowe, z różnych zakątków świata i różnych marek

bardziej ekologiczna – po zaparzeniu zostają wyłącznie fusy (które można wykorzystać na wiele sposobów – macie o tym tekst na naszym blogu😉) lub ewentualnie również filtr, jeśli kawa jest parzona przelewowo

wygoda użytkowania zależy od sposobu parzenia

może ulec zwietrzeniu, jeśli będzie przechowywana w nieodpowiedni sposób, a szczególnie po otwarciu opakowania

Mógłbym tu upierać się, że tylko kawa ziarnista, świeżo zmielona, zaparzona we właściwy, dostosowany do rodzaju kawy i naszych preferencji sposób d nam pełnię satysfakcji, ale daleki jestem od bycia kawowym „terrorystą”. Znacie mnie i wiecie, że zachęcam do próbowania różnych rzeczy i samodzielnego podejmowania decyzji. Na pewno kawa w kapsułkach ma swoje zalety. Ma też wady, o których Wam wspomniałem. Spróbujcie, sprawdźcie co Wam pasuje bardziej. A może zdecydujecie się korzystać z dobrodziejstw kawy tradycyjnej nie rezygnując z kapsułek lub odwrotnie😊

Świat kawy jest na tyle szeroki i bogaty, że każdy znajdzie w nim miejsce dla siebie!

 

 

 

Coffe Cave world map
Szanujemy Twoją prywatność!
Ta strona korzysta z plików cookies, które pomagają jej funkcjonować i śledzić sposób interakcji z nią, dzięki czemu możemy zapewnić lepszą i spersonalizowaną obsługę. Będziemy używać wszystkich plików cookies tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę, klikając akceptuj wszystkie. Jeśli klikniesz Odrzuć użyjemy tylko plików cookies niezbędnych do działania naszej strony. Możesz również zarządzać indywidualnymi preferencjami dotyczącymi plików cookie klikając w zarządzaj plikami cookies. Poznaj szczegółowe informacje o cookies umieszczone w https://coffeecave.pl/polityka-prywatnosci.
Zobacz więcej