Dlaczego ekspresy do kawy trzeba serwisować? - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
26.03.2022
Dlaczego ekspresy do kawy trzeba serwisować?
Dlaczego ekspresy do kawy trzeba serwisować?

Bo to zdrowe. Bo to bezpieczne i odpowiedzialne. Bo dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i zyskamy spokój.

Szlachetna kawo, nikt się nie dowie,

Jako smakujesz, gdy się zepsujesz.

Tam człowiek prawie widzi na jawie

I sam to powie, że nic nad zdrowie

Ani lepszego, ani droższego;

Bo dobre mienie, perły, kamienie,

Także wiek młody i dar urody,

Miejsca wysokie, władze szerokie

Dobre są, ale — gdy zdrowie w cale.

Gdzie nie masz siły i smak kawy niemiły…

Zastanawiacie się, dlaczego pozwoliłem sobie sparafrazować bodaj najsłynniejszą fraszkę Jana Kochanowskiego? Mam istotny powód. Chodzi o rzeczy dla kawoszy najważniejsze, podstawowe – o zdrowie i Czarną Damę. No i jeszcze o ekspres. Te trzy rzeczy są ze sobą bardziej związane niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Paskudnie to wygląda

Używacie zmywarek do naczyń? A mieliście kiedyś problem z tym, że nie działają one tak jak trzeba? Nie myją zbyt dokładnie, nie radzą sobie ze wszystkimi resztkami, a na kubkach pozostawiają obrączki osadu po herbacie lub kawie. Zwłaszcza te ostatnie są najbardziej irytujące.

Jest wczesny ranek, szykujesz dzieciaki do szkoły, robisz śniadanie, a między innym a drugim sięgasz po kubek lub filiżankę, by zaparzyć sobie kawę. I widzisz ten ohydny osad. Co robisz? Albo szybko sięgasz po inne naczynie, albo myjesz to, które masz w ręce (a w duchu przeklinasz zmywarkę), a może – o zgrozo – rezygnujesz z porannej Czarnej Damy !

Nieprzyjemna wizja, prawda?

No to wierzcie mi, że jest coś gorszego. Zwykle nie macie szansy tego zobaczyć, ale we wnętrzach Waszych ekspresów bywa jeszcze gorzej. Gruba warstwa osadu potrafi się wręcz szklić. Pozostałości zmielonych, zaparzonych ziaren psują się, gniją… Zdarza się, że we wnętrzu ekspresu rozwijają się glony!

Serwis ekspresu to gwarancja smaku kawy

Ekspresy do kawy są bardzo różne. Jedne są proste i łatwe w obsłudze, więc możemy próbować czyścić i serwisować je na własną rękę. Te bardziej zaawansowane technicznie dają nam wiele możliwości parzenia różnych rodzajów kaw, ale są też bardziej wymagające w obsłudze serwisowej.

Niezależnie jednak od tego, jaki ekspres posiadacie, musicie rozumieć, jak ważne jest jego regularne serwisowanie. Po pierwsze dlatego, że brak dbałości o czyszczenie urządzenia może odbić się na Waszym zdrowiu. Nie chcecie przecież pić kawy z ekspresu, w którym zachodzą procesy gnilne, zgadza się?

Samo to, że pozwolicie, by we wnętrzu ekspresu, w jego podzespołach, odkładał się kamień sprawi, że smak kawy ulegnie zmianie. Napar, który otrzymamy będzie gorszej jakości, mniej smaczny.

Jeśli więc chcecie mieć pewność, że z Waszego ekspresu wyjdzie za każdym razem tak samo dobre espresso czy cappuccino, to oprócz kupienia wysokiej jakości ziaren, pięknej filiżanki lub poręcznego kubka i dodania odpowiedniej jakości wody (pisałem już Wam o tym), musicie zadbać o serwis ekspresu. Zaniedbany ekspres bowiem nie wydobędzie ze zmielonych ziaren tego, czego oczekujecie. A sam proces zaparzania będzie przebiegał gorzej.

Właściwa dbałość o urządzenie zaparzające kawę pozwoli w pełni i zdrowo cieszyć się smakiem i aromatem ulubionych naparów z ziaren kawowca😊

Serwisowany ekspres działa dłużej

Żywotność ekspresu – to kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Ekspres to fantastyczne urządzenie, coraz bardziej zaawansowane i potrafiące działać cuda. Ma jednak swoje ograniczenia, o których musimy pamiętać. Jednym z nich jest zdolność do zadbania o siebie. Wiecie o co mi chodzi. Aby ekspres działał długo i bezproblemowo, trzeba się o niego troszczyć. Czyścić, wymieniać zużyte podzespoły – zupełnie jak z samochodem – zostawiony samopas zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Chcecie mieć sprawny ekspres? Serwisujcie go regularnie. Jak wspomniałem, część ekspresów jest prostych w obsłudze i serwisowaniu, ale coraz więcej urządzeń jest tak zaawansowanych technologicznie, że aż strach samemu przy nich dłubać. Osobiście oddaję swój ekspres w ręce fachowców. Owszem, płacę za usługę, ale mam pewność, że urządzenie, na które wydałem swoje ciężko zarobione pieniądze posłuży mi tak długo, aż mi się nie znudzi. Choć prędzej mojej ukochanej żonce😉

Tak czy inaczej, póki co nie przeżyłem rano przykrej niespodzianki pod postacią hasła „error” na wyświetlaczu ekspresu. Nie obawiam się też, że będę musiał wydać fortunę na naprawę urządzenia, które odmówi mi posłuszeństwa.

Ile kosztuje naprawa ekspresu?

Uwierzcie mi, że poważne naprawy mogą być bardzo kosztowne. Czasem warto wręcz rozważyć zakup nowego ekspresu niż przeprowadzać kolejne czaso - i kosztochłonne naprawy.

Na szczęście regularny serwis skutecznie zmniejsza to ryzyko. Profesjonalna obsługa może sprawić, że Wasz ekspres będzie działać o kilka lat dłużej. Wpływ na czas eksploatacji urządzenia ma wiele czynników, jak stopień obciążenia pracą, jakość używanej wody, regularność i dokładność czyszczenia, jednak dobry serwis może zniwelować wiele niekorzystnych czynników wpływających na stopień zużycia ekspresu. Poza tym nie bez znaczenia są w porę wychwycone usterki! No i gwarancja. Po każdym serwisie klient centrum serwisowego otrzymuje gwarancję. A że profesjonalni serwisanci używają tylko i wyłącznie najwyższej jakości, autoryzowanych podzespołów i elementów, to żadna ze stron nie musi się obawiać, że na tej współpracy straci.

Zresztą zanim serwis odda nam nasz ekspres, dokładnie sprawdzi w serii testów, czy działa on tak, jak powinien. Jeśli w trakcie takiej próby okaże się, że któraś z funkcji lub jakikolwiek z podzespołów ekspresu nie działa prawidłowo, serwis zostanie powtórzony. Aż do skutku.

No więc ile kosztować będzie serwis ekspresu, zapytacie? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli nie pojawi się nic niespodziewanego, z góry poznacie cenę usługi, jeśli jednak serwisant odkryje usterki lub dostrzeże konieczność wymiany któregoś z elementów, koszt ulegną zwiększeniu. Zanim jednak specjalista zacznie działać nad przywróceniem ekspresu do życia, zapyta Was o zdanie i przedstawi przybliżony kosztorys naprawy.

A po serwisowaniu otrzymacie protokół, w którym opisane będą czynności wykonane przez serwisanta, opis wymienionych części i zalecenia. Dzięki temu będziecie doskonale wiedzieć, w jakiej kondycji jest Wasz ekspres i czego możecie się po nim spodziewać w przyszłości. W takim przypadku nie będzie ryzyka pojawienia się tzw. ukrytych kosztów.

Będąc więc klientem profesjonalnej firmy serwisowej nie musimy się obawiać, że zaraz po odebraniu urządzenia ponownie będziemy musieli oddać je do przeglądu i naprawy, a przez ten czas będziemy pozbawieni ulubionej kawy.

Poza tym coraz częściej centra serwisowe oferują klientom ekspresy zastępcze! Zostawiacie swoje urządzenie w serwisie, a na czas przeglądu do domu zabieracie inne, dzięki czemu unikacie sytuacji, że na jakiś czas pozostajecie bez możliwości przyrządzenia w domu kawy takiej, jak lubicie najbardziej!

Zużyć ekspres i kupić nowy – czy to dobry pomysł?

Takie rozwiązanie czasami może wydawać się kuszące. Po co zaprzątać sobie głowę czyszczeniem, wymianą podzespołów, serwisowaniem, skoro można używać ekspresu niemal bezobsługowo, aż do momentu, gdy odmówi nam posłuszeństwa? Jeśli przyszła Wam do głowy taka myśl, to porzućcie ją czym prędzej.

Zanim bowiem ekspres do kawy padnie całkowicie, przysporzy Wam masy problemów. Od serii awarii, przez pogarszającą się jakość kawy, po duży wydatek na nowy sprzęt (zwykle w najmniej odpowiednim momencie, gdy macie inne wydatki).

Tymczasem serwisant zadba nie tylko o to, by ekspres działał, jak należy, ale też wyłapie drobne usterki związane np. z zatykaniem, elektrycznością, brakiem dopływu wody lub podobnymi. Ponownie posłużę sią analogią motoryzacyjną – jak dbasz, tak jeździsz, a w przypadku serwisu: jak serwisujesz, tak pijesz.

Serwis ekspresów ciśnieniowych

Skoro mówimy o serwisie ekspresów, to warto zaznaczyć, że szczególnie ważny jest on w przypadku ekspresów ciśnieniowych. Serwisant czyści podzespoły, dzięki czemu pracują one wydajniej, a ryzyko ich awarii znacznie maleje. Szczególnie istotne jest w tym kontekście usuwanie osadzającego się wewnątrz ekspresu kamienia. Osad ten może uszkadzać elementy ruchome urządzenia. Przeprowadzony na czas serwis ekspresu ciśnieniowego to jak przegląd samochodu – daje gwarancję, że wszystko jest ok i sprzęt nadaje się do codziennego użytku.

Serwisować można niemal każdy ekspres do kawy. Nie tylko te z najwyższej półki, ale także te klasy średniej, jak również te budżetowe, zakupione na przykład w markecie. Profesjonalny serwisant poradzi sobie z każdym urządzeniem.

Nieważne więc, czy na Waszych kuchennych blatach stoją ekspresy od Jury, DeLonghi, Philipsa, Siemensa, Saeco, Nivony czy Melitty – każdy z nich może być poddawany profesjonalnemu przeglądowi i dzięki temu służyć Wam długo i bezproblemowo.

I, co ważne i co będę z uporem kawosza podkreślać, właściwie, regularnie serwisowany ekspres pozwoli Wam delektować się najlepsza kawą, na jaką go stać. Choćby dlatego warto raz na jakiś czas oddać go w ręce profesjonalistów.

A na koniec odrobina prywaty, bo my także świadczymy usługi serwisowe.

Bo z ekspresem jest jak z człowiekiem – lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego dodatkowo oferujemy usługi konserwacji i przeglądu stanu technicznego urządzeń. Zadbamy, by Wasze ekspresy były w dobrej kondycji, a Wy będziecie spokojni o to, czy o poranku wypijecie najlepszą kawę przyrządzoną we własnej kuchni!

Jeśli więc chcecie długo i bezstresowo cieszyć się ulubioną kawą z domowego ekspresu, skontaktujcie się z nami. Działamy w rejonie miast: Piła, Chodzież i Ujście oraz w okolicznych miejscowościach.

Dla stałych Klientów mamy korzystne umowy serwisowe.

 

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map