Ekspres nie robi kawy - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
03.04.2022
Ekspres nie robi kawy
Ekspres nie robi kawy

Ekspres może spłatać nam wiele figli. I zwykle robi to wówczas, gdy najbardziej zależy nam na jego właściwym działaniu🤷️ Tyle że czasem sami jesteśmy sobie winni.

Co robić, by nie zaszkodzić ekspresowi i sobie? I co może być przyczyną, że z naszego ekspresu nie leci kawa? Podpowiadam.

Zakręcony dopływ wody

Najczęstsze awarie to te, które w sumie awariami nie są. Widzimy, że coś nie działa i od razu mamy czarne myśli. Tymczasem wystarczy rozejrzeć się uważnie, by dostrzec, gdzie leży przyczyna naszych kłopotów. Tak też bywa z ekspresem o kawy. Nie działa? Kawa nie leci? A ekspres ma dostęp do wody?

Pewnie myślicie sobie: co za głupie pytanie! Właśnie, że nie. Zakręcony dopływ wody to częsta przyczyna „usterki” ekspresu. Sprawdźcie więc czy wszystko gra i dopiero później zacznijcie szukać poważniejszych kłopotów.

Zapchane wężyki wody

Na przykład czy wężyki doprowadzające wodę do ekspresu nie są zapchane. Jeśli są niedrożne, musicie je wyczyścić. Czasem mogą być one zagięte, przez co przepływ wody jest utrudniony lub niemożliwy, poluzowane lub uszkodzone. Proste? Tak, ale warte sprawdzenia.

Kawa nie leci, bo ekspres został zalany

To jest pytanie za sto punktów – wiedzieliście, że kawa może nie lecieć z ekspresu, gdyż urządzenie zostało zalane? I to nie przez wodę wypływającą np. z pękniętych wężyków, ale pochodzącą spod mokrych filiżanek ustawionych na płycie do podgrzewania.

Znacznie częściej jednak za zalanie ekspresu odpowiadamy, gdy nieumiejętnie wlewamy wodę do pojemnika – bez wyjmowania go. Każde chlapnięcie za pojemnik może być źródłem problemu.

Kawa nie leci? Sprawdź blok zaparzacza

W ekspresach ciśnieniowych kawa „rodzi się” w zaparzaczu. To tutaj spotykają się świeżo zmielona w młynku kawa i gorąca woda z bojlera. To tu dzieje się magia😊

Jeśli jednak zaparzacz jest zablokowany, to cud powstania Czarnej Damy się nie wydarzy Przyczyną może być zapchanie spowodowane wsypywaniem do zasobnika zbyt dużej ilości kawy.

Co robić? Trzeba zaparzacz wyczyścić. Większość ekspresów ma wyjmowane bloki zaparzacza. Postępujcie zgodnie z instrukcją dołączoną do ekspresu – na pewno dacie sobie radę! Unikajcie mycia go w zmywarce, bo możecie blok uszkodzić.

Czyszczenie nie pomogło? Najprawdopodobniej zaparzacz nadaje się do wymiany.

Aby uniknąć kłopotów z blokowaniem zaparzacza pilnujcie, by wsypywać do zbiornika odpowiednią ilość kawy. Poza tym nie unikajcie kaw smakowych, gdyż mają one tłustą konsystencję, a przez to tendencję do zapychania elementów ekspresu (nie tylko zaparzacza). Jeśli jednak jesteście kawoszami, którzy lubią kawy podrasowane, postawcie na dodawanie do gotowych naparów syropów smakowych, czekolady czy aromatów. Wasz ekspres będzie Wam za to wdzięczny😉

Wstępnie zmielona kawa i problemy

Jest jeszcze jeden problem z blokiem zaparzającym. Występuje on podczas korzystania z funkcji wstępne zmielonej kawy. Na czym polega? Otóż w takiej sytuacji dochodzi do przekroczenia prawidłowej ilości fusów i przepełnienia zaparzacza. Efekt: kawa zostanie usunięta, a ekspres nie będzie dozować napoju.

Jakie jest rozwiązanie? Bardzo proste – podczas korzystania z funkcji wstępnie zmielonej kawy, przed dodaniem kawy do komory na zmieloną kawę upewnij się, że urządzenie jest prawidłowo włączone i gotowe do użycia. Użyj tylko jednej pełnej łyżeczki zmielonej kawy i usuń jej nadmiar z góry.

Kawa z ekspresu nie leci – problem z pompą

Pompa jest w ekspresie ciśnieniowym elementem kluczowym. Bez niej kawa nie popłynie. Nawet jeśli zostanie zaparzona, to nie wypłynie z dozownika i już. To pompa tłoczy napar przez ekspres i „wyciska” go na zewnątrz. Gdy ulegnie uszkodzeniu, trzeba ją niezwłocznie naprawić lub wymienić. Najlepiej w sprawdzonym serwisie.

Kawa nie leci? To pewnie kamień

Kamień to jeden z największych wrogów ekspresów. Kamień jest osadem wapiennym, który wytrąca się w efekcie podgrzewania wody.

Jeżeli więc do parzenia kawy używacie tzw. twardej wody, musicie koniecznie pamiętać o regularnym odkamienianiu urządzenia. To samo tyczy się stosowania wody mineralnej, która zwykle zawiera niewiele składników rozpuszczalnych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest używanie wody filtrowanej.

Co prawda ekspres wyposażony jest w filtry, które mają chronić urządzenie przed osadem z wody, jednak by zachowały one swoje właściwości, musza być regularnie wymieniane. Poza tym żadna ochrona nie daje 100% skuteczności. Warto więc używać specjalnych preparatów do usuwania wapiennych osadów. Są one wydajne i skuteczne. Ponadto oczyszczają one ekspres ze złogów, szczególnie w układzie mlecznym.

Pamiętajcie, by używając odkamieniacza stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji jego użycia. W ekspresie natomiast musicie uruchomić odpowiedni program, dzięki któremu jego wnętrze zostanie oczyszczone. Uwaga - przed przystąpieniem do działania konieczne jest wyjęcie filtru ze zbiornika wody!

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map