Gdy z ekspresu cieknie woda - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
03.04.2022
Gdy z ekspresu cieknie woda
Gdy z ekspresu cieknie woda

Dlaczego tak się dzieje? Czy to coś poważnego? I jak zapobiegać takim sytuacjom?

Ale co się stało? Gdzie jest woda? Pod ekspresem? Spokojnie, mów wolniej, połowy nie rozumiem...

Tak mniej więcej przebiegała jedna z moich ostatnich rozmów z kuzynką. Kaśka jest bardzo, ale to bardzo impulsywna. Co tu dużo mówić – narwana z niej babka😊 Gdy coś się dzieje, zwłaszcza nie po jej myśli, strasznie się nakręca. I zwykle przy tym szybciej działa niż myśli.

Jak już wiecie, tym razem poszło o ekspres do kawy. Dość drogi, fakt, więc poniekąd nie dziwię się Kasieńki zdenerwowaniu. No bo jak to, po miesiącu zaczął się psuć? Niemożliwe.

- Mówię ci, że cieknie jak cholera! Normalnie kałuża jest wokół niego. Jeszcze mnie prąd sieknie! – trajkotała do słuchawki. – Poradź coś – prosiła.

Cóż, na odległość niewiele mogłem zrobić, więc musiała oddać ekspres do serwisu. Rozwiązanie dobre, w tej sytuacji najlepsze, ale zwykle można sobie poradzić z problemem cieknącego ekspresu do kawy na własną rękę. Jak? Wystarczy wiedzieć jak używać urządzenia i jak o nie dbać. No i nie zaszkodzi umieć rozpoznać co mu dolega, gdy już do tego okropnego wycieku dojdzie😉 Tak, to do Ciebie to oczko, kuzyneczko😊

Przepełniona tacka ociekowa

Zacznijmy od podstawy podstaw – część ekspresów ma funkcję automatycznego płukania, więc musi mieć też ociekacz. Popularna tacka zbiera wodę użytą do płukania, trzeba więc ją regularnie opróżniać. Stan wody pokazuje pływak, więc wystarczy regularnie opróżniać ociekacz. A później, co niezmiernie istotne, włożyć go na miejsce. Każda szpara sprawi, że woda będzie wydostawać się na zewnątrz i będziemy mieć cieknący ekspres. Poza tym ekspres nie zrobi nam kawy, jeżeli tacka nie będzie na swoim miejscu. Wówczas wyciągacie tackę i wkładacie ją ponownie, dociskając tak, by zajęła miejsce przeznaczenia😊

Może zdarzyć się też, że woda wyciekać będzie z okolic sitka przy gnieździe pojemnika na wodę. Jeśli tak się dzieje, to najpewniej należy wymienić uszczelkę.

Zapchana szuflada na fusy

Kolejny możliwy powód przeciekania ekspresu to nieopróżnianie szuflady na fusy na czas. Część resztek po kawie przyklei się do obudowy ekspresu, w tym do szuflady. Dlatego musimy pamiętać o usuwaniu fusów i wypłukiwaniu pojemnika bieżącą wodą. 

Jedna uwaga – jeśli Wasz ekspres zakomunikuje konieczność opróżnienia tacki ociekowej, nie spieszcie się z tym zanadto. Nie to, żebyście mieli odłożyć to do rana, jednak pamiętajcie, że chwilę po zaparzeniu kawy z wężyków, zaworów, zespołu parzenia resztki wody odprowadzane są do tacy ociekowej. Wyciągniecie tackę od razu i nieco wody macie mały wyciek. Nie zauważycie go od razu, a po chwili zastanawiacie się: czy mój ekspres cieknie?

Ekspres cieknie przez kamień

Najczęściej jednak przyczyną omawianej usterki jest kamień. O jego zgubnym działaniu na ekspresy wspominałem Wam przy kilku okazjach, między innymi w tekście o tym, jaką wodę wybrać do parzenia kawy. Zasada jest prosta – im „twardsza” woda, tym kamienia w ekspresie będzie więcej. Dlatego tak ważne jest ustawienie poziomu twardości wody w ekspresie i systematyczne wymienianie filtra wody (jeśli nasze urządzenie go posiada). Aby ustawić go właściwie, powinniście wiedzieć jak „twarda” jest nasza woda. Zrobić to możemy za pomocą specjalnych pasków.

Kamień w ekspresie może wywołać różne usterki: niszczyć uszczelki, rozsadzać króćce i zawory. Musicie więc stosować się do poleceń i sygnalizacji ekspresu dotyczących odkamieniania, a także regularnie serwisować urządzenie.

Co się stanie, jeśli tego nie zrobicie? Ano to, że kamień rozszczelni miejsca łączeń elementów i doprowadzi do wycieku wody. A ten z kolei może doprowadzić do uszkodzenia modułu elektronicznego. Raczej jednak nie to spotkało Kasię – jej ekspres ma dopiero miesiąc. Gdyby jednak stało się powyższe, koszt naprawy mogłyby być wysokie, czasem wręcz nieopłacalne. Warto zatem dbać o to, by nasz ekspres do kawy nie był zakamieniony.

Ekspres cieknie przez zaparzacz

Nie zdarza się to co prawda często, ale bywa, że przyczyną nieszczelności ekspresu jest zatkany zaparzacz. Poradzić z tym sobie można odłączając urządzenie z gniazdka elektrycznego, wyjmując moduł zaparzacza i płucząc go pod bieżącą wodą. Po usunięciu resztek kawy i osadu oraz przetarciu lokalizacji zaparzacza szmatką z wyciorem, wkładamy moduł na miejsce. Także tutaj, podobnie jak w przypadku tacki, wszystkie elementy muszą do siebie dokładnie przylegać.

Czy dacie sobie z tym radę? Pewnie tak. W różnych ekspresach demontaż wygląda nieco inaczej, jednak najczęściej wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Pamiętajcie, by ten mini serwis wykonywać regularnie!

Ekspres cieknie przez pojemnik na wodę

Oczywista oczywistość, jak mawiał klasyk? Być może. Czasami tak się zdarza, wyciek wody z ekspresu ma miejsce w okolicy pojemnika na wodę. Albo uszczelka przestaje spełniać swoje zadanie, albo nieszczelny jest sam pojemnik. Stać się tak może np. dlatego, że wlewać do niego będziecie gorącą wodę. Nie róbcie tego! Problemem mogą być także gniazda w obudowie.

Najczęściej jednak pojemnik na wodę w ekspresie uszkadza kamień. Kiedy więc odkamieniacie ekspres, róbcie to dokładnie – łącznie pojemnikiem, gniazdem i wymianą uszczelek.

Ekspres cieknie przez uszkodzony zawór

Jak widzicie, przyczyn zaciekania ekspresu może być wiele. Kolejna z nich to nieszczelny lub uszkodzony zawór podający gorącą wodę. Filozofii tu nie ma - uszczelki na zaworze się przecierają, a w końcu pękają. I zaciek pod ekspresem gotowy. Na szczęście wymiana zużytej uszczelki także filozofią nie jest. Jestem przekonany, że powinniście dam z tym sobie radę💪

Pęknięte wężyki przyczyną wycieku z ekspresu

Zdarza się też, że awaria ekspresu wystąpi nagle. Woda w urządzeniu doprowadzana jest pod wysokim ciśnieniem. Wężyki raz są zimne, raz gorące i naprężone. No i potrafią pęknąć. A przez szczelinę wycieka woda.

Bywa i tak, że powodem pęknięcia wężyków jest nasz, owiany złą sławą, kamień. Zatyka on światło przewodów, szczeliny króćców i zaworów. Będę powtarzać to jak mantrę – musicie pamiętać systematycznym czyszczeniu układów kawowych.

Zapytacie, który z powyższych powodów sprawił, że ekspres mojej nerwowej kuzynki zaczął przeciekać. Odpowiedź brzmi: żaden. Jak to? Co się w takim razie stało? Zawiniła sama Kasieńka, w dokładniej jej miłość do Czarnej Damy parzonej z drobno mielonych ziaren. Tak, tak, to możliwe.

Drobno mielona kawa przyczyną wycieku

Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, to często przyczyną wycieku z ekspresu jest parzenie kawy z bardzo drobno mielonej kawy. Tak zwany pył kawowy prędzej niż później zapcha sitko zespołu zaparzającego. A że w montowana w ekspresach do domowego użytku pompa wody demonem siły nie jest, to może mieć spory problem z „przepchnięciem” wody pod ciśnieniem przez kawę i jej zaparzeniem. Raz za razem Kasieńka przeciążała tak układ, aż ten nie wytrzymał i uległ wysadzeniu przez ciśnienie. Ot kawoszka jedna😊 Pewnie nie doczytała jak drobno może być zmielona kawa, by jej nowy ekspres sobie z nią poradził. I nieszczęście gotowe.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik będzie dla Was pomocny. A jeśli czegoś się obawiacie lub nie czujecie się na siłach, by wykonać pewne czynność serwisowe, zawsze możecie skorzystać z naszej pomocy.

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map