Kiedy kawa trafiła do Europy? Co na temat kawy powiedział ówczesny papież? - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
27.07.2020
Kiedy kawa trafiła do Europy? Co na temat kawy powiedział ówczesny papież?
Kiedy kawa trafiła do Europy? Co na temat kawy powiedział ówczesny papież?

Historycy do dziś się spierają, więc zanim przedstawię tę historię, polecam przygotowanie filiżanki kawy, by przy jej aromacie i smaku móc rozstrzygnąć historyczno-kawowe kwestie.
Europejczycy podróżujący w XVI na Bliski Wschód szybko zorientowali się, że pity przez tamtejszą ludność napój zwany kawą ma prawie magiczne właściwości. Pierwszy opisał kawę niemiecki botanik i podróżnik Leonhard Rauwolf. W 1576 roku przywiózł do Europy z wieloma cennymi towarami oraz zapiskami dotyczącymi tureckich zwyczajów. Na temat kawy pisał:
Bardzo dobry napój zwany przez nich „Chaube”, który jest niemal tak czarny jak inkaust i bardzo dobry na dolegliwości, szczególnie żołądkowe. Spożywają go oni o poranku, w otwartych miejscach, przed wszystkimi i bez najmniejszej oznaki strachu czy ostrożności. Napój popijają małymi łyczkami, tak ciepły jak to tylko możliwe, z glinianych i porcelanowych kubków.
Wiedzę o kawie upowszechniał także włoski botanik i lekarza Prospera d’Alpino. Brał udział w dyplomatycznej wyprawie do Egiptu i po powrocie opisał lecznicze działanie kawy. Prawdopodobnie to dzięki niemu nazwa „caffè” rozprzestrzeniła się w większości języków zachodniej Europy.
Tak jak wspomniałem, delektując się kawą Brasilia Yellow Burbon Fazenda Rainha istnieje rozbieżność co do daty przywiezienia kawy do Europy. Według  Clarka została sprowadzona w 1600 roku przez Turków, natomiast inne źródła podają, że przywiózł ją do Londynu w celach badawczych  angielski dyplomata i poseł do krajów Orientu Anthony Shery . Do Wenecji trafiła w 1615 roku dzięki kupcom. Zwano ją wtedy „arabskim winem”.
Natomiast papież Klemens VIII zdementował szalejące po Europie plotki, że kawa to szatański napój. Wtedy na dobre Europejczycy stracili wszelkie opory w sięganiu po przysłowiową małą czarną.
 

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map