Więc chodź, przyprawimy kawę!
No, nareszcie – odsapnął Puchatek. – A co teraz będzie?
– Wyruszamy wszyscy na Wyprawę – odparł Krzyś, wstając i otrzepując się z piasku. – Dziękuję ci, Puchatku.
– Wyruszamy wszyscy na przyprawę? – spytał Puchatek z przejęciem. – Nigdy jeszcze nie byłem na żadnej przyprawie.
Uwielbiam Kubusia Puchatka. I, podobnie jak on, nie byłem nigdy na żadnej przyprawie???? Ale to się zaraz zmieni! Wybierzecie się tam ze mną? Zapraszam????
Za oknem jesień. Szaro, ponuro, wieje… Tylko kocyk i książka, co? Czemu nie, można poczytać np. o przygodach Kubusia Puchatka. Samemu lub z dzieciakami. A co pijecie, gdy już wygodnie umościcie się na kanapie lub w ulubionym fotelu?
Kawę? Dobrze. Ale jaką kawę? Espresso, cappuccino? A może rozgrzewającą? Taką właśnie chciałbym Wam dzisiaj zaproponować. Kawę z przyprawami, które rozgrzeją Was w długie, zimowe wieczory, a i na leniwy poranek nadadzą się znakomicie. Kawa z przyprawami to egzotyczny smak, otulający niezwykłością aromat, działanie przeciwzapalne, pobudzające, wzmacniające i wspierające odporność, a dla osób z wyobraźnią także szansa na przeniesienie się do świata Orientu. Coś jak za pośrednictwem dobrej książki. To co, ruszamy na przyprawę? ????
Do jakiej kawy dodawać przyprawy?
Wszystko zaczyna się od kawy i tak jest także w tym przypadku. Moim zdaniem z przyprawami dobrze łączą się kawy średnio palone. Choć te nieco ciemniejsze będą jeszcze lepsze. Kawy dobrze wypalone mają bardziej wyrazisty, mocniejszy smak, a w sporządzonym z nich naparze odkryć możemy nuty orzechów, migdałów, karmelu czy czekolady. A one świetnie uzupełniać się będę z przyprawami, o których chcę Wam dziś napisać. O dobrze nam znanym cynamonie i nieco bardziej tajemniczym kardamonie. O pikantnym imbirze i jego ostrzejszym bracie chili. O kojarzących się ze świętami słodkiej wanilii i anyżu.
Kawa z cynamonem
Lubię dodać odrobinę cynamonu do omleta, który jadam na drugi śniadanie. Ale Poza tym jego zapach kojarzy mi się z ciasteczkami i zawsze przywołuje miłe wspomnienia. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by dodać odrobinę cynamonu do kawy. Dzięki temu Czarna Dama zyska na słodkości i rozgrzewającej pikantności. Użyć w tym przypadku możecie cynamonu w proszku lub kawałka kory. Jego aromat i smak doskonale współgrać będzie z nutami jabłka, orzechów, karmelu i czekolady. Pycha!
Jak przygotować wyśmienitą kawę z cynamonem?
Oto przepis:
Składniki:
- kawa
- cynamon mielony
- mleko
Wykonanie:
- cynamon wsypcie do zmielonej kawy (pół łyżeczki na dwie filiżanki kawy) i zaparzcie ją w ekspresie
- spieńcie mleko i wlejcie je do kawy
- tak przygotowaną kawę możecie udekorowane szczyptą kakao
Kawa z wanilią
Pamiętacie „Pieprz i wanilię”, popularny program podróżniczy Elżbiety Dzikowskiej i Tony‘go Halika? Emitowany w TVP przenosił as do dalekich krajów i rozbudzał naszą chęć posmakowania nieznanego (Ps. Polecam Wam biografię reporterską „Tu byłem. Tony Halik” autorstwa Mirosława Wlekłego). A więc smakujemy, Tym razem kawy z wanilią.
Jest to propozycja dla kawoszy, którzy lubią słodkości. Wanilia to nie robiący wielkiego wrażenia strąk, który kryje w sobie cudowne, balsamiczne ziarenka. To w nich ukryty jest ten cudowny smak i aromat, który kojarzymy z Bożym Narodzeniem???? Wanilia podkręci karmelowy oraz migdałowy posmak kawy i doda jej delikatnej słodyczy. Co więcej, wanilia świetnie dopełnia się z pozostałymi przyprawami korzennymi, balansując ich ostrzejszy smak i tworząc słodko-pikantną rozpustę dla zmysłów.
Prosty przepis na kawę z wanilią wygląda tak:
Składniki:
- kawa
- laska wanilii
- mleko
Wykonanie:
- laskę wanilii przekrójcie wzdłuż i nożykiem zeskrobcie środek
- uzyskany proszek wrzućcie, razem z laską, do garnuszka z mlekiem, a całość zagotujcie
- zaparzcie kawę i rozlejcie ją do filiżanek, a następnie każdej z nich dolejcie mleka z wanilią. Zamieszajcie
Kawa z kardamonem
Kardamon zwany jest królem przypraw. Zwłaszcza w kuchni Bliskiego Wschodu zajmuje on szczególne miejsce. Jego cechą charakterystyczną jest lekko gorzkawy smak oraz cytrynowo-imbirowy aromat z wyczuwalną nutą korzenną. Poza tym kardamon ma właściwości rozgrzewające, czyli to, o co nam jesienią i zimą chodzi. Bardzo często łączony jest on z goździkami.
Czarna Dama z dodatkiem kardamonu ma mocny, wyrazisty smak, a jednocześnie delikatny zapach. Możecie go kupić w postaci zmielonej bądź jako strąk. Jeśli wybierzecie tę drugą, będziecie musieli sami go zmielić. Z drugiej strony będziecie mogli liczyć na wyraźniejszy zapach i lepiej wyczuwalny smak przyprawy w naparze.
Chcecie więc kawy z kardamonem? Proszę bardzo:
Składniki:
- espresso
- kardamon
- mleko
Wykonanie:
- przygotujcie espresso i wsypcie do niego szczyptę mielonego kardamonu, zamieszajcie
- spieńcie mleko i dodajcie je do Waszej kawy
- podawajcie w towarzystwie daktyli????
Kawa z anyżem, goździkami i imbirem
Skoro wkraczamy na bardziej pikantny teren, to nie sposób nie powiedzieć o ognistej czwórce: anyżu, goździkach, chili i imbirze.
Pierwszy z nich – anyż (a dokładniej anyż gwiaździsty) jest nie do pomylenia z niczym innym. Ma bardzo charakterystyczny zapach, jest pikantny, a ponadto charakteryzuje się ziołowym posmakiem. Do kawy wybrać możecie anyż mielony lub w całości – w postaci gwiazdek.
Goździki z kolei są słodko-gorzkie i intensywne. Goździki albo się kocha, albo się ich nienawidzi???? Wybierzcie je, jeśli lubicie owocowy zapach naparu.
W ognistej trójce jest także chwili, którego nikomu przedstawić nie trzeba. To kwintesencja ognistości. Podnosi temperaturę ciała, rozgrzewa, ma właściwości przeciwzapalne.
Ognistą czwórkę dopełnia imbir. Jest odrobinę cierpki, za to doda kawie pikantności i sprawi, że nawet po długim spacerze w wietrzny, deszczowy wieczór rozgrzeje Was w mgnieniu oka. Dodatkowo imbir w kawie ułatwi trawienie
Kawa z imbirem? Oto przepis.
Składniki:
- espresso
- imbir w proszku (łyżeczka)
- miód (łyżeczka)
- bita śmietana
Wykonanie:
- imbir wymieszajcie z miodem
- zalejcie je kawa i wymieszajcie
- na powstałym naprze ułóżcie bitą śmietanę
Ostatnią przyprawą, jaką chcę Wam dziś zaproponować jest ziele angielskie. Pochodząca z Ameryki Środkowej i Meksyku przyprawa to mieszanka wybuchowa. Odnajdziecie w niej smak gałki muszkatołowej, goździków, kardamonu, imbiru i cynamonu. Wystarczy dosłownie szczypta, aby zupełnie odmienić smak kawy.
Gotowa mieszanka przypraw do kawy
Możecie robić tak, jak napisałem, ale jest też inne wyjście – stosowanie mieszanki przypraw. Możecie łączyć cynamon z wanilią, wanilię z kardamonem, chili z imbirem itd. Co tylko sobie wymarzycie.
A co, jeśli nie wiecie co z czym połączyć, nie macie wszystkich potrzebnych składników lub zwyczajnie nie chce Wam się w to bawić? Tu w sukurs przychodzą gotowe mieszanki przypraw do kawy. W dobrych sklepach z kawą i herbatą znajdziecie je bez trudu. Zwykle w ich skład wchodzą: cynamon, kardamon, imbir, goździki i anyż. Dodawać je możecie do każdej czarnej Damy, na jaką macie ochotę, ale osobiście rekomenduję Wam łączyć je z naparem przyrządzanym w ekspresie.
Kawa gotowana z przyprawami
Powyższe jednak nie wyczerpują możliwości. Na szczęście???? Możecie przecież poświęcić nieco więcej czasu kawie z przyprawami i uzyskać napar o jeszcze lepszych właściwościach. Jak to zrobić? Gotując kawę z przyprawami!
Dzięki temu uzyskacie napój smaczny i delikatniejszy dla żołądka niż wersja klasyczna.
Łapcie przepis.
Składniki:
- kawa
- wybrane przyprawy
- mleko
- miód
Wykonanie:
- zagotujcie wodę w garnku
- wsypcie do niej świeżo zmieloną kawę (odpowiednio do ilości wody)
- dodajcie wybrane przyprawy i gotujcie całość na małym ogniu przez kilka minut
- przelejcie powstały napar do kubka i odczekajcie aż przyprawy opadną (możecie też napar odcedzić)
- dodajcie odrobinę mleka i miodu
Kawa z przyprawami i dynią i Gulf????
Na koniec mam dla Was prawdziwą bombę! Jedną z ciekawostek, które tak bardzo lubicie. Będą to dwa przepisy na kawy, o jakich prawdopodobnie nawet nie słyszeliście.
Na pierwszy ogień, i to niemal dosłownie, idzie kawa z dynią i przyprawami, o których dziś Wam opowiedziałem. Dyniową ostrą latte zapamiętacie na długo. A kto wie, może zostanie ona z Wami na całą tę jakże długą jesień i zimę????
Gotowi? No to zaczynamy!
Składniki:
- 1 szklanka pokrojonej w małą kostkę dyni (bez skóry i pestek)
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
- 1/3 łyżeczki imbiru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub 1 łyżka cukru wanilinowego
- 1/2 szklanki słodzonego mleka skondensowanego (z puszki lub tubki) lub miodu
Wykonanie:
Część I – syrop pumpkin spice
- do rondelka wlejcie 150 ml wody, dodajcie dynię (jeśli macie dynię pieczoną - kawałki lub puree - blendujecie ją od razu z gorącą wodą, przyprawami oraz mlekiem skondensowanym
- dodajecie przyprawy i wanilię
- całość zagotujcie, a następnie zmniejszcie ogień i gotujcie pod przykryciem przez ok. 10 minut (lub do miękkości dyni)
- dodajcie mleko skondensowane lub miód i wszystkie składniki zmiksujcie blenderem
Cześć II - podanie
- zaparzcie kawę, dodajcie spienione/podgrzane mleko z dwoma łyżkami otrzymanego syropu. Jeśli chcecie zrobić kawę warstwową musicie: zaparzyć kawę ze spienionym mlekiem i wlać do szklanki podgrzany syrop. Na wierzchu udekorować bitą śmietaną.
- wierzch możecie dodatkowo skropić 2 łyżeczkami otrzymanego syropu lub posypać mieszanką przypraw z przepisu
I jak Wam się ten pomysł na kawę podoba? Jest jesiennie, jest korzennie i rozgrzewająco. To kwintesencja dzisiejszego wpisu.
Ale to jeszcze nie koniec???? Skoro mówimy o egzotycznych smakach i zapachach, to koniecznie musimy poznać przysmak Bahrajnu, czyli kawę Gulf. Jest to kawa znana i ceniona z Zatoce Perskiej, a więc co do jej aromatyczności nie powinniśmy mieć obaw. Gulf przygotowuje się z lekko palonych, surowych, zielonych ziaren, które stanowią o delikatnym smak późniejszego naparu. Doprawia się go przyprawami - najczęściej kardamonem i szafranem. Miejscowi dodają także wodę różaną i piją z prawdziwą przyjemnością!
Zapytacie, czy ten egzotyczny napój możecie przygotować samodzielnie w domu? Możecie spróbować, do czego zachęcam Was gorąco. I tu znowu clou sprawy leży w kawie. Musicie kupić zielone ziarna kawowca i je delikatnie wypalić. Możecie do tego użyć wyłożonej papierem blaszki i piekarnika. Ustawiacie go na 180-200 st. C i prażycie ziarna kawy aż do uzyskania złotobrązowego koloru. Teraz pozostaje je tylko pozostawić do wystudzenia i możecie zabierać się za przygotowywanie kawy Gulf. Użyć do tego możecie zarówno rondelka, jak i ekspresu. W przypadku kawy gotowanej proporcje będą następujące: 250 – 300 ml wody, 1 łyżka kawy i 1 łyżeczka zgniecionych nasion kardamonu. Na kawę z ekspresu potrzebujecie: 250 ml wody, 3 łyżki kawy i 1 łyżeczka zgniecionych nasion kardamonu.
Aby zrobić przysmak Bahrajnu w domu, w rondelku musicie mieć:
- wodę
- kawę
- kardamon
- szafran (szczypta)
- wodę różaną
Wykonanie:
- zagotujcie wodę w rondelku
- na gotującą się wodę wsypcie kawę i gotować kilka minut.
- dosypcie kardamon i szafran, zamieszajcie i całość gotujcie przez 2 minuty
- zdejmijcie napar z ognia i dolejcie do niego odrobinę wody różanej
- całość przelejcie do filiżanki
- podawajcie z daktylami lub orzechami
Kurczę, ale to brzmi smacznie! Chyba sam się skuszę. Zwłaszcza, że musze Wam się do czegoś przyznać. Ale obiecajcie, że nie wygadacie… Umowa?
Cały ten tekst pisałem pod wpływem. Pod wpływem „Ognia kominka”. To aromatyczna, przepyszna herbata owocowa. Z goździkiem na pierwszym planie????
Trzymajcie się ciepło!