Wbudowane młynki w ekspresy to już teraz standard. Świeżo mielona kawa przed zaparzeniem to zupełnie inny level niż gotowa mielonka. No i ten zapach, który wodzi nas za nos i sprawia, że nasz dom przy malej czarnej pachnie kawą:)
A możliwość ustawienia grubości mielenia kawy sprawia, że nasz trunek możemy mocno personalizować według swojego gustu. Ale co zrobić gdy nasz młynek milczy? A mielenie ziaren kawy nie startuje?
Powody usterki młynka kawy
Z naszej praktyki wynika, że najczęstszą usterka młynka (czasami fabryczną) jest zwyczajnie spalenie silnika. Dlaczego tak się dzieje? Czasami to wada fabryczna, a czasami po prostu zanieczyszczenie w kawie w postaci kamienia, szkła, kawałka cegły, twardej kukurydzy. Różne rzeczy wyciągaliśmy z młynków i "ciało obce" w odniesieniu do kawy ziarnistej to druga z najczęstszych usterek młynka. W momencie mielenia kawy, gdy żarna natrafią na coś znacznie twardszego niż kawa ziarnista, mogą się zablokować, a w rezultacie spalić silnik. Trzecia usterka to użyta kiepska jakościowo kawa, co gorsze kawa aromatyzowana. W tym wypadku sama kawa zablokuje młynek i widać to gołym okiem przy oględzinach młynka. Po uniesieniu pokrywy nie dość, że na naturalny zapach kawy nakłada się zapach wanilii, to sytuację potęguje jeszcze wszędobylski olejek spożywczy.
Jak poradzić sobie z problemem
W opisywanej usterce, jeśli ktoś nie czuje się majsterkowiczem rekomendujemy kontakt z serwisem.
Jeżeli macie podejrzenia, że młynek jest tylko zablokowany możecie na własną rękę spróbować wyssać ziarna odkurzaczem lub spróbować wydłubać zanieczyszczenie. Pamiętajcie przy tym, aby nie uszkodzić żaren. Natomiast jeśli ewidentnie poczuliście zapach spalonego silnika, sprawa również opiera się o serwis i diagnostykę specjalisty. Kawa kiepskiej jakości wymaga rozłożenia i czyszczenia młynków od A do Z, zatem ponownie sugerujemy zlecić to serwisowi.