Na imieniny Andrzeja w kawie nadzieja - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
10.11.2021
Na imieniny Andrzeja w kawie nadzieja
Na imieniny Andrzeja w kawie nadzieja

Kawa jest dobra na wszystko! Kto się zgadza – ręka w górę. A kto wie, że kawa może nam powiedzieć co nasz czeka w przyszłości?

Imieniny Andrzeja to jedno z najpopularniejszych świąt w naszym kraju. Z popularnymi Andrzejkami wiąże się wiele zwyczajów i zabaw, w tym przepowiadanie przyszłości. Kto z Was nie lał wosku przez klucz, by powstałe w wodzie wzory wykorzystać jako wróżbę? Ja jeszcze z podstawówki pamiętam ustawianie butów jeden za drugim – koniecznie lewych. Dziewczyna, której but jako pierwszy przekroczy próg drzwi pierwsza wyjdzie za mąż. Były jeszcze obierki z jabłek. Kilka osób obierało je w tym samym czasie, a ta, która uzyskała najdłuższą będzie cieszyć się długim, szczęśliwym małżeństwem.

To powszechnie znane sposoby wróżenia, ale jest ich więcej. Do jednego z nich wykorzystuje się fusy – zarówno po kawie, jak i herbacie.
 
Jak wróżyć z fusów po kawie i herbacie
Wróżenie z fusów to bardzo stara tradycja zwana fachowo tasseomancją. Wywodzi się ona z Chin, gdzie znana była już w VI wieku naszej ery.  Do Europy trafiła jedenaście stuleci później za sprawą holenderskich kupców sprowadzających herbatę. Wróżenie z fusów przyjęło się najpierw w Holandii i na Wyspach Brytyjskich. W Anglii, Szkocji i Irlandii popularne było wytwarzanie specjalnych glinianych naczyń do wróżenia z fusów. Ale o naczyniach za chwilę. Następnie tą metodą przepowiadania przyszłości zainteresowali się nim mieszkańcy innych zakątków naszego kontynentu.

Gdybym był wróżbitą, to najchętniej sięgnąłbym po liście herbaty. Są duże, więc układają się w wyraźniejsze, łatwiejsze do odczytania symbole. Proponuję do tego użyć ciemnych gatunków herbat pochodzących z Chin lub Indii albo grubo mielonej kawy.

Wróżenie z fusów wymaga udziału dwóch osób - wróżki/wróżbity i osoby zadającej pytanie. Oczywiście, można wróżyć samej sobie, ale wtedy moc przepowiedni będzie słabsza. Pierwszym etapem rytuału jest zaparzenie naparu. Powinna to zrobić osoba zadająca pytanie.

Dobrze, dobrze, ale w czym zaparzyć, zapytacie? Czy to ma znaczenie? Podobno ma. Do wróżenia z fusów po kawie lub herbacie użyć można specjalnych glinianych kubków, ale równie dobrze może być to zwykła filiżanka. Porcelana sprawdzi się tu znakomicie, pod warunkiem, że będzie biała. Ten kolor naczynia pozwoli nam dostrzec wszystkie niuanse powstałych z fusów wzorów. Poza tym, możecie wierzyć lub nie, ale podobno czary kolor blokuje przepływ białej energii, czym burzy całą praktykę!
Ważne, żeby było nasze naczynie było szerokie i niskie. Wąskie czy wysokie nie sprawdzą się w tej praktyce.
 
Zanim powiem Wam, jak wróżyć muszę zwrócić Waszą uwagę na jeden ważny szczegół – na energię. W trakcie wróżenia osoba, której wróżymy powinna mieć całkowicie czyste myśli. Jedyne, na czym powinna się skupić, to intencja, ważne wydarzenia, którego się spodziewa. Przecież rytuał wróżenia odprawiamy po coś, prawda? Tylko pełne skupienie wydobędzie na tyle energii, by kawowe lub herbaciane fusy okazały nam swoją łaskę i ułożyły się w możliwe do odczytania symbole.

Wywoływaliście kiedyś duchy? To wiecie, jak ważne w takich rytuałach jest właściwe podejście i atmosfera. Cisza, półmrok, skupienie na fusach i intencjach, być może zapalone kadzidełko - to wszystko będzie mieć wpływ na jakość wróżby!
 
Wróżenie z fusów krok po kroku
Gotowi, żeby zacząć wróżbę? Powtarzajcie za mną:

wybierzcie stosowną filiżankę lub kubek i wsypcie do nich zmieloną kawę lub liście herbaty. Zalejcie je wrzącą wodą i przykryjcie talerzykiem, aby napój się zaparzył

jeśli wybraliście wróżby z fusów kawy, nie dodawajcie do naparu mleka ani cukru - najlepiej sprawdzi się czysty, „goły” napój

zaparzoną kawę lub herbatę pijcie powoli, małymi łykami, cały czas myśląc o postawionym pytaniu. Nie rozmawiajcie w tym czasie z nikim, nawet z osobą interpretującą wróżbę, lecz pozwólcie swobodnie napływać energii. Przez cały czas powinniście być skupieni na swoim pytaniu. Niech to będzie jedyna myśl pojawiającą się w Waszej głowie

nie wypijajcie napoju do samego końca, gdyż na dnie filiżanki/kubka powinien pozostać jeden lub dwa łyki płynu. Powinien on całkowicie zakrywać znajdujące się na dnie fusy

po wypiciu kawy lub herbaty złapcie za ucho filiżanki lewą ręką, czyli bliższą sercu i wykonajcie trzy obroty (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), aby delikatnie rozbujać zawartość. Teraz prześlijcie do fusów swoją intencję i płynącą wprost z Waszego serca energię

przykryjcie filiżankę talerzykiem i zdecydowanym ruchem odwróćcie ją do góry dnem! Odczekajcie moment, by cała zawartość naczynia spłynęła na talerzyk. Teraz możecie rozpocząć interpretację!  
 
Jak odczytać symbole z fusów?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, wymaga doświadczenia i otwartości na energię drugiej osoby. Są jednak pewne wytyczne, których należy się trzymać, jeżeli marzymy o tym, by wywróżyć rodzinie czy znajomym świetlaną przyszłość???? Tak by było najlepiej, prawda?

Zasada nr 1 - nigdy nie odczytujcie symboli oddzielnie! Każdy z nich jest bowiem połączony mistycznie, więc prawidłowa interpretacja wróżby wymaga rozpatrywania ich jako całości.

Zasada nr 2 – interpretację symboli powstałych z fusów kawy lub herbaty zacznijcie od tych znajdujących się najbliżej ucha naczynia. To właśnie one odnoszą się do bieżącej sytuacji życiowej osoby zadającej pytanie. Następnie zwróćcie uwagę na wzory powstałe po przeciwległej stronie kubka czy filiżanki. W nich bowiem zawarta jest odpowiedz na pytania o osoby trzecie i wiążące się z nimi wydarzenia. Z kolei fusy ułożone blisko dna i na samym dnie wskazują na nieco bardziej odległe wydarzenia. 

Zasada nr 3 – we wróżenie z fusów liczy się nie tylko kształt powstałych wzorów, ale również ich wielkość. Im większy dany znak, tym większa jest jego rola w interpretacji wróżby.

Zasada nr 4 – rzadko wspominana w poradnikach, ale moim zdaniem nie do przecenienia. To wyobraźnia. To tak jak z podziwianiem chmur na błękitnym niebie w słoneczny, letni dzień. Tam, gdzie my widzimy słonia, inni widzą akwarium (a co!), a jeszcze inni pytają: ale o co chodzi? Wyobraźnia – tak, bez niej ani rusz.
To co, uzbrojeni w garść porad i, mam nadzieję, wyobraźnię, przystępujemy do odczytywania znaczenia symboli, tak? Tu już pójdzie z górki, bo podręczniki wróżbitów i wróżbitek służą wyjaśnieniami dotyczącymi konkretnych wzorów.

Czytajcie i odczytujcie:
anioł - zwiastun dobrych wieści

arkada - ten znak może mieć dwojakie znaczenie: niebawem odbędziesz daleką podróż lub staniesz na ślubnym kobiercu

beczka - beczka śmiechu, beczka piwa... ten symbol można rozumieć różnie, ale zawsze wróży dobrą zabawę

biurko - niebawem otrzymasz wiadomość, której treść z pewnością cię ucieszy

bukiet - przepowiada szczęście w miłości

chmury - to niezbyt pomyślna wróżba: oznacza, że w twoim życiu pojawią się poważne problemy

chorągiewka - bardzo dosłowny znak, symbolizuje niezdecydowanie

czajnik - spodziewaj się problemów ze zdrowiem, na szczęście szybko wrócisz do pełni sił (mi czajnik kojarzy się dobrze, a Wam?)

drabina - możesz się cieszyć, bo wkrótce otrzymasz zasłużony awans (to coś dla mnie! )

drzewo - w twoim życiu zajdzie wiele dobrych zmian

dwie obrączki - zapowiedź ślubu

dzwon - niebawem otrzymasz wiadomość, której się nie spodziewasz

fasola - to niepomyślny symbol, oznacza życie w ubóstwie

filar - obok ciebie jest osoba, na którą możesz liczyć w każdej sytuacji (super sprawa)

fontanna - czeka cię jeszcze wiele szczęśliwych chwil

gęś - niebawem do twoich drzwi zapukają niespodziewani goście

gitara - odnajdziesz szczęście w miłości

gniazdo - w twoim domu zapanuje zgoda, która przełoży się na szczęśliwe życie rodzinne (i o to chodzi! )

igła - w swoim otoczeniu wzbudzasz podziw i jesteś autorytetem dla wielu osób (hmm..)

jabłko - symbolizuje najlepszy czas na podejmowanie przedsięwzięć, każde z nich zakończy się dużym powodzeniem (uwielbiam jabłka!)

jaskółka - niebawem staniesz przed koniecznością odbycia niespodziewanej podróży

jeleń - wkrótce odbędziesz burzliwą dyskusję z bliską ci osobą

kaczka - to bardzo dobry znak, przepowiada spory przypływ gotówki (widzę kaczki, kaczki widzę…)

kapelusz - w twoim życiu zawodowym zajdą istotne zmiany, najprawdopodobniej niebawem zmienisz pracę

kieliszek - do tej pory zagrażało ci niebezpieczeństwo, ale teraz wreszcie możesz cieszyć się spokojem (no to siup)

koło - twoja ciężka praca przyniesie ci zasłużony sukces

koń - to symbol romansu,

kosa - obok ciebie czyha niebezpieczeństwo

korona - oznacza sukces i zaszczyty

lampa - zbyt wiele czasu poświęcasz zajęciom, którym nie towarzyszy żadna wartość (czyżby FB?)

latawiec - spodziewaj się spełnienia najskrytszych marzeń

lornetka - pokłócisz się z najbliższym przyjacielem, a wasze drogi rozejdą się na zawsze

miecz - także ten symbol przepowiada kłótnie, w efekcie których doznasz wielu rozczarowań (i pomyśleć, że w dzieciństwie chciałem być rycerzem…)

młotek - na twojej drodze jest wiele przeszkód, ale uda ci się pokonać każdą z nich

muszla - powinnaś spodziewać się pomyślnej nowiny

niemowlę - to będzie dość trudny czas, spodziewaj się serii drobnych kłopotów

nożyczki - powinnaś spodziewać się problemów i kłótni w domu

okno - twój bliski przyjaciel wyciągnie w twoim kierunku pomocną dłoń

orzeł - twoje życie zmieni się na lepsze (jak to w Polsce)

ostryga - to symbol o dwóch znaczeniach: możesz spodziewać się poprawy w sferze finansowej lub niebawem zacznie interesować się tobą przystojny mężczyzna

pająk - ten symbol zwiastuje niespodziewany przypływ gotówki

paproć - lepiej przyjrzyj się osobie, z którą spędzasz życie, najprawdopodobniej jesteś zdradzana

podkowa - ten znak przepowiada pomyślność (ale ustawiona do góry, czy do dołu?)

ręka - to symbol mocnej, nierozerwalnej przyjaźni

ropucha - ktoś będzie obdarzał cię pochlebstwami, ale tylko po to, by osiągnąć swój cel (oślizgła gadzina..)

róża - nie będzie narzekać na brak popularności i zainteresowania

schody - twoja sytuacja życiowa ulegnie wyraźnej poprawie

siekiera - czekają na ciebie spore trudności, ale wszystkie uda ci się przezwyciężyć

słońce - ten znak symbolizuje nieskończone szczęście i życiowe powodzenie (Słoneczko nasze rozchmurz buzię)

tory - czeka cię długa podróż (lubię!)

trumna - spodziewaj się złej wiadomości

ucho - wkrótce otrzymasz niespodziewane wieści

urna - będziesz wieść bogate i szczęśliwe życie

wazon - obok ciebie jest ktoś, kto potrzebuje twojej pomocy

wąż - w pobliżu czyha na ciebie przebiegły wróg (to było do przewidzenia…)

wilk - wystrzegaj się zazdrości, to uczucie wpędzi cię w niemałe kłopoty

zamek - ten znak określa cię jako osobę interesowną, która nawiązuje relacje z ludźmi przede wszystkim z myślą o własnych korzyściach (że ja?)

zegar - to właściwy moment, żeby zatroszczyć się o przyszłość

żółw - musisz przygotować się na sporą dawkę krytyki (e tam…)

żuk - przed tobą trudne przedsięwzięcie, ale nie zniechęcaj się, bo nagrodą za trud będzie duży zysk
 
I jak Wam się podoba ten pomysł, by z okazji Andrzejek powróżyć komuś z fusów po kawie lub herbacie? Jak dla mnie każda okazja, by sięgnąć po wyborną Czarną Damę lub pyszną, odżywczą herbatę, a przy tym zacieśnić więzi z ludźmi, na których mi zależy jest cenna. Skorzystam więc z niej na pewno.

A Wy?

Ps. Pamiętajcie jednak, że te wróżby to tylko zabawa. Bawcie się więc dobrze. I pozdrówcie ode mnie znajomego Andrzeja!
 

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map