Robusta - kawa dla spragnionych mocy? - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
07.09.2021
Robusta - kawa dla spragnionych mocy?
Robusta - kawa dla spragnionych mocy?

Robusta kawa dla spragnionych mocy

Kojarzysz tę bajkę o dziewczynie, którą po śmierci ojca wychowywała zła macocha, a do tego dwie przyrodnie siostry zrobiły sobie z niej służącą? Mowa oczywiście o Kopciuszku, a dlaczego wspominamy właśnie o nim? Dlatego, że Robusta to trochę taki Kopciuszek wśród kaw. Skrywa się  gdzieś w kąciku i rzadko pojawia na salonach. Czas to jednak odczarować! Jako rzemieślnicza palarnia kawy tym razem wcielimy się w dobrą wróżkę. W końcu prawie codziennie mamy do czynienia z magią. To co ogień robi z ziarnami kawy może i jest dla wielu zwykłą chemią, ale dla nas to fantastyczna przemiana, która zmienia zwyczajność w niezwykłość. Robusta ma ogromny potencjał, a jaki dokładnie przeczytasz w tym artykule.

Robusta i Arabica – najpopularniejsze kawy

Jeśli czytasz nasze wpisy regularnie to trafiłeś już na artykuł o Arabice. Wiesz zatem, że jest ona jednym z trzech najpopularniejszych gatunków kawy na świecie. Zaraz po niej, drugie miejsce zajmuje Robusta, a trzecie Liberica. Wszystkie trzy oczywiście różnią się od siebie. Arabica została uznana za tę najbardziej aromatyczną i esencjonalną, ale zawierającą małą ilość kofeiny. Liberica nie jest z kolei ani mocna, ani aż tak smaczna, za to bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne i szkodniki. Robusta to natomiast królowa siły, to właśnie ta odmiana dodaje energii, niestety kosztem smaku. Dlatego też na salonach gości rzadko, niemniej jednak jest tania w uprawie i powszechnie dostępna na całym świecie. O ile nie podbija kubków smakowych, to dba o portfele konsumentów i daje im niezłego kopa do działania każdego dnia. W naszej palarni kawy  coffeecave.pl nauczyliśmy się, że natura wie co robi, zatem drogi Kawoszu być może właśnie dziś odkryjesz, że to nie Arabica jest Twoją wybranką. Może to właśnie Robusta powinna być w Twoim rankingu na pierwszym miejscu.

Skąd pochodzi Robusta?

Królowa mocy wśród kaw ziarnistych wywodzi się z Afryki Zachodniej. W odróżnieniu od Arabicy rośnie na niższej wysokości nad poziomem morza, a to przekłada się na łatwiejszą i powszechniejszą uprawę tej odmiany. Krzewy Robusty uwielbiają dość wysoką temperaturą od 25 do nawet 36 stopni Celsjusza. Podobnie jak Liberica doskonale radzi siebie ze szkodnikami. Wynika to z tego, że zawiera w sobie sporo kofeiny, a jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach, kofeina to substancja toksyczna, która służy roślinom właśnie w tym, aby odstraszać intruzów.
Robustę pija się w biedniejszych regionach świata. Arabica jest znacznie cenniejsza, zatem większość upraw przeznacza się na eksport, dlatego też w Europie znajdziesz głównie ją. W mieszankach kaw nie brakuje jednak ziaren Robusty. Połączenie tych dwóch, kawowych dam sprawia, że możesz cieszyć się nie tylko aromatyczną i esencjonalną kawą, ale i taką, która dodaje energii.

Robusta  i jej właściwości

W związku z dużą zawartością kofeiny Robusta ma wysoki poziom goryczy, jest idealna do przyrządzania espresso. Ze względu na te cechy lepiej spożywać ją w umiarkowanych ilościach. Jeśli szukasz kawy ziarnistej, która pobudzi Cię do działania, a niekoniecznie zależy Ci na smaku, chociaż może właśnie lubisz gorzki posmak, będzie ona idealnym rozwiązaniem.
Robusta wśród baristów ceniona jest jednak nie tylko za moc, a przede wszystkim piankę. Arabica sama w sobie nie potrafi wytworzyć aż tak kremowej pierzynki. Dlatego w najlepszych kawiarniach świata dostępne są mieszanki, które w odpowiednich proporcjach, w zależności od efektu jaki chce się uzyskać, łączą dwa najpopularniejsze gatunki kawy ziarnistej. To właśnie współpraca pomiędzy Arabicą i Robustą potrafi zapewnić nam naprawdę dobrą kawę.
Na co dzień spotkasz Robustę w oryginalnych kompozycjach, coraz częściej jest również dostępna solo. W Europie ukochali ją sobie Włosi zamieszkujący południe kraju. Ciekawe jak tam Twoje kubki smakowe? Czy jesteś gotowy na mocną kawę? A może już się w niej rozsmakowałeś? Jeśli tak podziel się wrażeniami i napisz do nas, a być może wspólnie wyczarujemy nowy smak z Robustą w roli głównej. Po północy raczej nie będziemy jej kosztować. Chyba, że zabawa się przedłuży, a w takim przypadku sprawdzi się idealnie. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map