Czy wszystkie gatunki kawy są takie same? - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
07.09.2021
Czy wszystkie gatunki kawy są takie same?
Czy wszystkie gatunki kawy są takie same?

Popijając małą kawę, warto pomyśleć o jej gatunku. Czy zwróciliście już uwagę na smak, aromat i zawartość kofeiny? To bardzo ważne czynniki przy doborze odpowiedniej kawy dla Was!
Każdy ma inne upodobania smakowe i potrzebuje indywidualnej dawki magicznego napoju. Warto więc wiedzieć, że produkcja kawy bazuje na  dwóch podstawowych gatunkach kawy Coffea arabica (Arabika) i Coffea canephora (Robusta).
Ktoś powie: „Przecież to jest kawa i to jest kawa!”  Takie stwierdzenie to błąd! Te dwa gatunki nie tylko różnią się wyglądem, barwą, ale przede wszystkim składem chemicznym surowego ziarna, co przede wszystkim bardzo wpływa na walory smakowe kawy.
I tak Arabikę uprawia się we Wschodniej Afryce, głównie w Etiopii, a Robustę w Centralnej i zachodniej Afryce na terenach nizinnych. Ziarna Arabiki mają eliptyczny kształt i żółtoszarą do niebieskoszarej barwę, natomiast ziarna Robusty są okrągłe, a ich barwa przechodzi od żółtozielonej  do niebieskozielonej.
A teraz trochę zagadnień chemicznych. Oczywiście wszyscy wiedzą, że kawa zawiera kofeinę, ale nie tylko i w tych właściwościach tkwi cały sekret aromatu i smaku kawy.
Woda, związki mineralne, węglowodany, glikozydy, kwasy chlorogenowe, aminokwasy, peptydy i proteiny, trygonelina, kofeina. Lipidy i związki lotne oto skład chemiczny surowego ziarna. Warto wiedzieć, że na walory smakowe i aromatyczne  największy wpływ mają trygonelina i kofeina. Pierwszy związek wpływa na kształtowanie się aromatu pod wpływem wypalania ziarna, a drugi na tak uwielbianą przez kawoszy gorzką nutkę napoju. Arabika posiada większą zawartość procentową trygoneliny, a zatem jest bardziej aromatyczna. Robusta ma głębszą gorycz, gdyż zawiera  dwa razy więcej kofeiny, natomiast trygoneliny posiada w swoim składzie mniej i dlatego jest płytsza w aromacie.
Po tych chemiczno-naukowych rozważaniach, warto porównać dwa wiodące gatunki kawy w praktyce.
Zapraszam do degustacji małej czarnej Wake Up Blend z pobudzającą Robustą India Cherry w swoim składzie.

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map