Czy kawa jest zdrowa? - Coffee Cave - Palarnia kawy Piła
Coffee Cave
07.09.2021
Czy kawa jest zdrowa?
Czy kawa jest zdrowa?

Czy kawa jest zdrowa? Pić czy nie pić oto jest pytanie?

 
Jeśli to czytasz to oznacza, że jak wielu kawoszy masz ten sam dylemat. Głęboka czerń i aromat uwodzą Cię każdego dnia, ale co jakiś czas nachodzą Cię wątpliwości. Zastanawiasz się: czy warto ciągnąć ten związek? Czy chwila przyjemności z kawą jest korzystna dla mojego zdrowia? Wiemy, że nie chcesz z niej zrezygnować. Wiemy to, bo w coffeecave.pl czujemy tak samo. Życie bez niej po prostu nie miałoby smaku.
 
W naszym przypadku strach osiągnął apogeum, na szczęście nie zdążył nas sparaliżować. Zamiast się poddawać i rezygnować z ulubionej kawy ziarnistej, bo ta w naszym rankingu zajmuje pierwsze miejsce, postanowiliśmy działać. Efektem jest właśnie ten tekst, który ma za zadanie rozwiać wszelkie niejasności i odpowiedzieć na pytanie: czy kawa jest zdrowa?
 
Zanim zgłębisz się w tajniki wiedzy pozwól, że damy Ci odpowiedź już teraz: picie kawy jest zdrowe, ale należy spełnić pewne warunki. Umiar będzie tutaj najlepszą receptą, a poza nim przyda się wiedza o własnym ciele, umiejętność doboru ziaren oraz prawidłowy sposób parzenia kawy. W kwestii gatunków możesz zdać się na nas. W naszej „Jaskini Kawy” oferujemy tylko sprawdzone gatunki, bo jak już wiesz sami cenimy dobry smak a przede wszystkim zdrowie.

10 Korzyści picia kawy – dekalog Kawosza

Nie przedłużając zatem zapraszamy do zapoznania się z 10 zaletami picia kawy. Zestawienie przygotowaliśmy na podstawie opracowań naukowych i wywiadów z ekspertami zajmującymi się zdrowiem i/lub sposobem przygotowania ziaren do spożycia. Jakie zatem korzyści zapewnia kawa?

1. Dodaje energii – to jedna z najczęściej wymienianych zalet kawy. W tym miejscu przypominamy jednak, że jej moc nie działa od razu. Kofeina potrzebuje czasu aby się aktywować. Po jej wypiciu warto uciąć sobie kilkuminutową drzemkę sprawi to, że naładujemy baterie podwójnie. Energii dodaje już sam zapach i po prostu chwilowy odpoczynek, który często towarzyszy piciu kawy. Ta chwila dla umysłu to reset i relaks, który wywołuje uczucie przyjemności aktywując tym samym endorfinę, a ta jak powszechnie wiadomo jest tzw. hormonem szczęścia. Energia wynika zatem zarówno z samej chemii - kofeiny, ale i celebracji picia czarnego trunku. Kilka łyków kawy w doborowym towarzystwie w oderwaniu od pracy to odpoczynek, który dodaje pozytywnej energii.

2. Zwiększa wytrzymałość – trenujesz, a może zamierasz trenować? Jeśli tak warto pić kawę nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu zwiększysz wytrzymałość mięśni i tym samym naturalnie, bez obciążania organizmu odżywkami wątpliwego pochodzenia, wspomożesz budowanie kondycji. Zadbaj o zdrowie naturalnie i wykorzystaj skarby, które oferuje przyroda. Regularne picie kawy przed treningiem to jednak nie tylko energia, ale mniejszy dyskomfort po ich zakończeniu. Ból wynikający z zakwasów może być nawet o połowę mniejszy. Czy masz siłę sprawdzić to na własnej skórze?

3. Naturalnie spala tłuszczu – skoro jesteśmy już przy treningach trzeba wspomnieć o tych właściwościach kawy, które pomagają redukować tkankę tłuszczową. Osoby, które się odchudzały i stosowały różne suplementy na pewno zauważyły w ich składzie m.in. ziarna kawy. Ich główna funkcja to poprawa przemiany materii, a to jak wiadomo pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli zamierzasz stosować ją właśnie po to pamiętaj o regularności spożycia i co ważne o tym, aby nie dodawać do niej cukru i śmietanki. W tym przypadku największe korzyści osiągniesz pijąc małą czarną 2-3 razy dziennie.

4. Jest źródłem antyoksydantów – czyli przeciwutleniaczy, które dbają o nasze zdrowie, a przede wszystkim odporność i piękną skórę. Dzięki kawie w pewnym sensie możemy przedłużyć swoje życie, a już na pewno wpłynąć pozytywnie na jego jakość. Kawa mielona ze świeżych ziaren obok zielonej herbaty i kakao jest jednym z najcenniejszych źródeł prozdrowotnych substancji, które unicestwiają wolne rodniki odpowiedzialne z proces starzenia. Antyoksydanty znajdziesz też  w fioletowych warzywach oraz owocach, które warto wprowadzić do diety na stałe, niestety najlepsze efekty zapewniają te sezonowe. Na szczęście kawa jest dostępna przez cały rok, w tym ta najlepszej jakości.

5. Usprawnia krążenie krwi – dane mówią o 30 procentach - właśnie o tyle poprawia się krążenie krwi jeśli pijemy regularnie kawę. Przy czym należy dodać, że rekomendowana prozdrowotna porcja to 2-3 filiżanki dziennie. Pamiętaj o umiarze, bo nawet najlepsze składniki mogą działać na naszą niekorzyść jeśli przesadzimy z dawką. Nie zadziałają natomiast w ogóle jeśli dostarczymy ich za mało. Kawa dotlenia nasze komórki, a to ma wpływ na lepszą kondycję fizyczną i tym samym samopoczucie (patrz punkty 1 i 2).

6. Naturalnie upiększa – panie na pewno słyszały o peelingach do ciała, które złuszczają martwy naskórek, dzięki temu skóra jest gładsza i bardziej promienna. Kawa, a dokładniej kawa mielona zalana wrzątkiem z dodatkiem cukru i oliwy z oliwek lub innego naturalnego oleju jest skutecznym kosmetykiem. Przygotowaną w ten sposób papkę wcieramy przez kilka minut w skórę ciała, należy robić to co drugi dzień przed prysznicem. Kawa działa również na zewnątrz , a jako kawowy peeling jest skuteczną pomocą w walce z cellulitem.

7. Poprawia stan wątroby – kawa zmniejsza wytwarzanie niebezpiecznych enzymów, które mają zły wpływ na stan wątroby. Regularność picia kawy w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Eksperci zalecają nawet 3-4 filiżanki dziennie, taka ilość jest w stanie zapobiec stanom zapalnym, a tym samym marskości wątroby i powstawaniu nowotworów. Warto przy tym pamiętać, że samo picie kawy nie wystarczy jeżeli będziemy faszerować się substancjami, które mają niekorzystny wpływ na wątrobę, jak choćby nadużywanie alkoholu. Kawa w tym przypadku jest naturalnym suplementem, którego skuteczność szacuje się nawet na 70-80 procent - o tyle spada ryzyko wystąpienia stanów zapalanych.

8. Chroni przed cukrzycą – głównie cukrzycą typu 2. Kawa może być skutecznym środkiem zapobiegawczym, który opóźnia lub eliminuje powstanie cukrzycy typu 2. Picie 2-3 filiżanek kawy dziennie najlepiej bez cukru to dawka substancji, które obniżają poziom cytokin, czyli jednego z czynników uznawanych za powstawanie w/w choroby. Pij zatem małą czarną tak po prostu „w razie czego” , bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

9. Wpływa na dzieci – a dokładniej na panów, którzy marzą o potomstwie. W Brazylii - krainie kawy, a dokładnie na uniwersytecie Sao Paulo przeprowadzono badania, które udowodniły, że kawa może zwiększać ruchliwość plemników. Jak widać z  kawowej energii korzysta całe ciało i to dosłownie.

10. Sprzyja nawiązywaniu kontaktów – nie ma to jak kawa z przyjacielem. Rozmowy przy filiżance gorącego trunku stają się do razu przyjemniejsze. Kawa łagodzi obyczaje i redukuje poziom stresu, także na oficjalnych spotkaniach. Kawa w biurze, a także wydzielony kącik kawowy to nieodłączny element każdej nowoczesnej firmy. Ten aromat i smak pobudza w człowieku uczucie przyjemności, trudno zatem się przy niej złościć. Sam zresztą zobacz: czasami wstajesz rano zły, ale gdy poczujesz kawę, nagle okazuje się, że mimo wszystko dasz radę i dzień może być całkiem dobry mimo, że start był nieprzyjemny.

Kto nie powinien pić kawy?

Drogi Kawoszu musimy również poruszyć i tę kwestię. Jak powiedzieliśmy wcześniej zdrowie jest dla nas najważniejsze, zatem mimo wielkiej miłości do kawy ziarnistej, informujemy o przeciwwskazaniach.
Kawy przede wszystkim powinny unikać osoby, które mają takie choroby i schorzenia jak:

  • wrzody żołądka;
  • choroby trzustki;
  • kamicę dróg żółciowych;
  • problemy z ciśnieniem tętniczym (kawa podnosi ciśnienie krwi);

Kawy nie powinny pić także dzieci i osoby z niedoborem wapnia. Nadmiar czarnego trunku może być  odpowiedzialny za wypłukiwanie minerałów i witamin. Po kawie zwiększa się przemiana materii, zatem częściej wydalamy płyny a wraz z nimi to co dla naszego zdrowia cenne. Rozwiązaniem jest ich uzupełnianie m.in.: dlatego we włoskich kawiarniach do espresso zawsze jest podawana szklana wody.

Pic kawę czy nie pić?

 Oczywiście, że pić ale z umiarem, bo korzyści picia kawy wynikają z mądrego podejścia do jej spożycia. Jeśli zatem masz podejrzenia, że Ci ona nie służy warto skonsultować się z lekarzem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że może to być ogromny cios i trudno będzie zakończyć ten związek, ale to nie musi być ostateczność. 
Na rynku jest coraz więcej doskonałych kaw bezkofeinowych, które mogą rekompensować utratę mocnej czarnej. Ponadto powstają małe, rzemieślnicze palarnie kawy, które z pieczołowitością podchodzą do selekcji ziaren, ich obróbki  i tym samym oferują różne gatunki dostosowane nie tylko do upodabniań, ale wymagających organizmów Kawoszy.
 
Tak jak my szukaj rozwiązań zamiast się poddawać. Nie wiemy jak u Ciebie, ale na samą myśl o tym jak może wyglądać poranek bez kawy, przechodzą nas dreszcze. Dobra motywacja potrafi działać cuda, zresztą tak jak 2-3 filiżanki kawy dziennie.

WSPÓŁPRACA
Zainteresowany współpracą?
Oferta dla firm
Coffe Cave world map